Maksuton ChatGPT-mainonnan webinaari 22.9. klo 9–10 Ilmoittaudu →

Tekoälynäkyvyys: miten brändisi löytyy vastauksista?

Matti Hirvonen
Matti Hirvonen CEO & Senior Consultant

1️⃣ Tekoälynäkyvyyttä täytyy seurata riittävällä otannalla yli ajan. Jos näkyvyyttä mitataan pistemäisesti (esim. vain kokeilemalla omalla ChatGPT:llä), saadaan vääristynyt kuva näkyvyydestä. Vaihtelu vastausten välillä on suuri, mutta kun sama kysymys kysytään kymmeniä kertoja, aletaan nähdä suhteellinen osuus brändimaininnoista.

2️⃣ Erilaiset koontitilastot tekoälyn yleisimmin käytetyistä lähteistä eivät todista sitä, että tekoäly suosisi yleisesti juuri näitä lähteitä (Reddit, LinkedIn, Wikipedia mitä näitä nyt on). Enemmänkin ne kertovat sen, että näiltä sivuilta löytyy laajasti vastauksia erilaisiin kysymyksiin (koska koontiraporttien siteerausdata perustuu tuhansiin erilaisiin kysymyksiin). En ole itse nähnyt yhdessäkään oikeassa AI-näkyvyyden projektissa näitä lähteitä vahvasti edustettuna kaupallisilla kysymyksillä tekoälyn vastauksissa.

Suurimmalle osalle yrityksistä kaikista järkevintä on keskittää optimointitoimenpiteet aluksi omaan kotipesään, eli omaan verkkosivustoon sekä tutkia toimialankohtaiset mahdolliset muut lähteet, joihin panostetaan resurssien riittäessä.

3️⃣ Pienilläkin muutoksilla voidaan saada vaikutusta tekoälynäkyvyyteen: esimerkiksi ihan vain otsikkotason muutoksilla. Kriittisin ja haastavin vaihe on miettiä, millä kysymyksillä ylipäätään halutaan näkyä ja selvittää millaista sisältöä tekoäly näillä kysymyksillä siteeraa.

4️⃣ Etenkin kansainvälisesti tunnetuilla brändeillä on etulyöntiasema tekoälynäkyvyydessä: ne saattavat olla vahvasti edustettuna jo kielimallien opetusdatassa ja päätyä sitä kautta suosituksiin. Suurimmalle osalle yrityksistä tapa päästä vastauksiin on varmistaa, että tekoäly löytää maininnan meistä hakiessaan tietoa netistä.

5️⃣ Tekoälynäkyvyyden optimointi ei ole tekninen projekti. Jos sivustonne on perusnopea, ette ole estäneet AI-bottien pääsyä sivuille ja sivut näkyvät jo nyt Googlessa, asiat ovat todennäköisesti riittävän hyvin näkyvyyden kannalta. Lähtökohta tietenkin on, että tekoäly pystyy lukemaan sivuja Schema, llms.txt yms. eivät ole edellytyksiä näkyvyydelle, eikä niiden vaikutuksesta ole näyttöä.

Mediashaken tiimillä on tehty koko alkuvuosi töitä monen yrityksen tekoälynäkyvyyden parissa. Tässä oli viisi yleistä oppia matkan varrelta, jatketaan vaikka ensi viikolla seuraavat viisi!

Jos sitä ennen haluat jutella mahdollisuuksista, pyydä vaikka kutsua meidän syksyn maksuttomiin GEO-koulutuksiin.

Lue myös