Maksuton ChatGPT-mainonnan webinaari 22.9. klo 9–10 Ilmoittaudu →

ChatGPT-mainonta: yksinkertainen, ei helppo

Matti Hirvonen
Matti Hirvonen CEO & Senior Consultant

ChatGPT-mainonta on ihanan yksinkertaista.

Tämän olen kuullut enemmän kuin kolme kertaa viimeisen viikon aikana.

Osittain se liittyy siihen, miten digimarkkinointikanavat ovat kehittyneet viimeisen kymmenen vuoden aikana.

Google AdWords kymmenen vuotta sitten: paljon yksityiskohtaisia säätöjä ja mahdollisuus optimoida joka ikinen asetus. Sen jälkeen Google on vuosi vuodelta vienyt kontrollia pois, yleensä uusien kampanjatyyppien lanseerauksen yhteydessä. Tarkka hakusanavastaavuus ei ole enää tarkka, Performance Maxissa ei valita sijoitteluja. Sama kehitys on tapahtunut Metassa.

ChatGPT-mainonta hyppää kanavavalikoimaan tilanteessa, jossa kohdennusalgoritmit ovat niin kehittyneitä, että mainostajalle ei tarvitse eikä kannata tarjota liikaa yksityiskohtaisia valintoja.

Mainostajan tehtäväksi jää:

🔸 ymmärtää asiakasta ja kuvata se kohdennuksiin
🔸 luoda erottuvat mainoskulmat
🔸 varmistaa että data kulkee: konversioseuranta ja verkkokaupassa tuotelistaukset.

On hyvin todennäköistä, että OpenAI:n ei koskaan tarvitse monimutkaistaa mainostenhallintaansa samalle tasolle kuin muut vastaavat kanavat. Suurin osa Google Adsin säädöistä on historian perua, ja Googlekin luopuisi niistä varmaan mielellään, jos voisi.

Yksinkertainen ei silti tarkoita helppoa. Kun säätimet vähenevät, jäljelle jää se vaikein osa: miten hyvin tunnemme potentiaaliset asiakkaamme ja miten viestimme heille?

Lue myös