Markkinoinnin ulkoistaminen: 3 kysymystä päättäjälle
Mitä tehdä itse ja mitä ulkoistaa markkinoinnissa? Pohdi näitä kolmea asiaa.
Suomalainen markkinointitiimi on pieni. Yleisimmillään yhden henkilön “tiimejä”. 🦄
Yrityksen johto saattaa ajatella, että tämä yksi henkilö pystyy hoitamaan koko markkinoinnin paletin yksin. Ammattilaisina tiedämme kuitenkin, että tämä on lähes mahdotonta – joihinkin asioihin on yksinkertaisesti pakko hankkia apua talon ulkopuolelta.
Kun mietit markkinoinnin resursointia, ota huomioon nämä kolme tekijää:
⏰ Aika: Miten paljon tietty markkinoinnin osa-alue vaatii aikaa? Onko meillä riittävästi aikaa käytettävissä? Pienessä tiimissä ajanpuute voi olla merkittävä pullonkaula. Tämä voi olla hyvä syy ulkoistaa osa-alueita, jotka vievät liikaa aikaa suhteessa tiimin resursseihin.
🎓 Osaaminen: Onko tiimissämme tarvittavaa osaamista? Jos ei, onko realistista kehittää se itse? Jos osaaminen puuttuu, ulkoistaminen tai ulkopuolisen sparrauksen hankkiminen on usein välttämätöntä.
🔄 Tekemisen toistuvuus: Kuinka usein tarvitsemme tätä osaamista? Jos tarve on harvinainen, ei ole järkevää rakentaa osaamista talon sisällä. Jos taas kyseinen osa-alue on jatkuvasti pöydällä, oman osaamisen kehittäminen voi olla kannattavaa.
Lue myös
Tekoälyhakudata: mitä markkinointipäättäjä voi oikeasti tietää?
Miten selvität, mitä asiakkaasi kysyvät tekoälyltä, kun dataa ei ole saatavilla? Lue, mistä kysymykset oikeasti löytyvät ja mihin hakudataan voi luottaa.
Tekoäly ja brändi: mitä tapahtuu, kun sivusto kuolee?
Tekoäly suosittelee yhä kuollutta brändiä, jota Google ei enää löydä. Ymmärrätkö, mitä tämä tarkoittaa maineellesi? Lue havainnot ja tarkista omasi.
ChatGPT-mainonta: yksinkertainen, ei helppo
ChatGPT-mainonta on yksinkertaisempaa kuin Google Ads – mutta ei helppoa. Tiedätkö, miten erotut, kohdennat oikein ja mittaat tulokset? Lue vinkit.