Maksuton webinaari to 19.11. klo 9: miksi tekoäly suosittelee kilpailijaasi? Varaa paikka →

Matkailumainonta: myy talvea jo keskellä kesää

Miia Nykänen
Miia Nykänen Senior Digital Ads Designer

Talvea voidaan myydä jo kesällä. Ja joulua huhtikuussa 🎅🏼 Ollaan tehty kansainvälisen matkailuyrityksen mainontaa jo muutaman vuoden ajan. Tarkasteltiin tuloksia pidemmällä aikavälillä, ja sieltä nousi esiin nämä mielenkiintoiset havainnot 👇

1. Talvesta haaveillaan kesällä ☃️
Kuka nyt miettisi joululomaa keskellä kesähelteitä? Itse asiassa tämän datan perusteella yllättävän moni.

Talvikuukausina linkin klikkiprosentti oli kesään verrattuna puolet alhaisempi. Keväällä toteutettu joulusesongin videomainos (kyllä vain, luit oikein) oli myös yksi tilin parhaiten toimineista sisällöistä.

Kiinnostusta tulevaan lomamatkaan on siis ilmassa jo kaaauan ennen itse sesonkia.

2. Kun ostoja tulee vähän, katse kannattaa kääntää muihin signaaleihin 🧐

Luksustasoista majoituspalvelua ei osteta yhtä impulsiivisesti kuin uutta huulipunaa. Kun Metaan kirjautui vain muutamia ostoja kuukaudessa, majoitushakuja tehtiin jopa 70–90-kertainen määrä.

Eli jos olisimme laput silmillä uskoneet vain ostoja, iso osa asiakkaiden kiinnostuksesta ja harkinnasta olisi jäänyt täysin huomiotta.

3. Parhaat mahdollisuudet eivät aina löydy niiltä ilmeisimmiltä markkinoilta 🌍

Kun kohderyhmänä ovat kansainväliset matkailijat, välillä kannattaa kokeilla kohdentamista tuttujen markkinoiden sijaan vähän kauemmas. Noin 45 % mainosbudjetista käytettiin Euroopan ulkopuolisiin maihin, joista tuli lopulta noin 2/3 Metan raportoimista ostoista.

Vaikka yksittäisten markkinoiden tuloksia kannattaa tulkita vielä varovaisesti, antoi tämä kiinnostavan suunnan tulevaisuuden kohdentamiselle. Joskus siis kannattavimmat mahdollisuudet voivat löytyä sieltä, mihin emme ensin osaisi katsoa.

Summa summarum:
Ei rakenneta mainonnan vuosikelloa pelkän myyntisesongin ympärille. Kun asiakkaan ostopäätös selkeästi kypsyy kuukausia, myös mainonnan täytyy osata ajatella vähintään yhtä pitkälle. Eli herätellään kiinnostusta, ruokitaan niitä haaveita ja pysytään mielessä silloinkin, kun asiakas ei ole vielä valmis ostamaan.

Jos haaveilemme lumesta jo kesällä ja mainonta aloitetaan vasta ensilumen tullen, ollaan jo myöhässä.

Lue myös